Dispraksia (Denge ve Koordinasyon) Bozukluğu

Dispraksi (denge ve koordinasyon bozukluğu), motor becerilerini etkileyen bir motor planlama rahatsızlığıdır. Günümüzde, dispraksi belirleme testleri ile tespit edilmekte ve gerekli tedaviler, bu değerlendirme sürecinden sonra uygulanmaya başlanmaktadır. Dispraksi ile ilgili yapılan araştırmalarda, toplumun yüzde ikisinin bu motor planlama güçlüğüne sahip olduğu görülmüştür. Dispraksinin en önemli belirtilerinden biri motor becerilerde yaşanan güçlüklerdir. Örnek vermek gerekirse, dispraksili bir birey çatal, bıçak kullanma, yazı yazma veya ayakkabı bağcığını bağlama gibi işleri yaparken zorluk çekebilir. Bu güçlüğü yaşayan hastaların motor becerilerini geliştirmek için yardım alması, günlük hayatını çok daha rahat bir şekilde geçirmesini sağlayabilir. Bu noktada en büyük görev ebeveynlere düşmektedir. Dispreksili çocukların doğru bir şekilde yönlendirilmeleri ve gerekli eğitimleri almaları, günlük hayata ne kadar uyum sağlayabilecekleri ile yakından ilgilidir.
 

Çocukların motor becerilerini geliştirmenin en etkili yollarından biri cimnastiktir. Cimnastik, kuvvet, esneklik, koordinasyon ve vücut kontrolünü geliştirme amacı ile yapılan bir spor dalıdır. Bu özellikleri nedeniyle, dispraksiye sahip çocuklar için tercih edilmesi en uygun spor dalıdır. Motor becerilerinin yanı sıra sosyal ve duygusal gelişimlerini tamamlamaları konusunda da cimnastiğin büyük bir rolü olacaktır. Motor beceri dendiğinde yalnızca hareket becerileri düşünülmemeli, yazı yazma, çatal veya bıçak kullanma gibi günlük aktiviteler de akla gelmelidir. Cimnastiğin motor beceriler üzerindeki kanıtlanmış olumlu etkisi, dispreksili çocuklarımızın bahsi geçen bu alanlarda da gelişmesini sağlayacak ve yaşam kalitelerini ciddi anlamda arttıracaktır. Yaptıkları bu alıştırmalar sayesinde motor becerileri gelişen çocuklar, yetişkinlik döneminde yaşanması muhtemel problemleri yaşamadan hayatlarına devam edebileceklerdir. Bu nedenle, özellikle denge ve koordinasyon güçlüğü yaşayan bu çocuklarımızı cimnastikle tanıştırmalı ve düzenli olarak bu sporu yapmalarına olanak sağlamalıyız.
 

Her işte olduğu gibi, cimnastikte de işinin uzmanı olan ve gerekli yeterliliğe sahip merkezlerle çalışmak önemlidir. Özellikle belirli güçlükler yaşayan çocuklarımızla, onların ihtiyaçlarını anlayacak ve bunlara cevap verebilecek eğitmenlerin çalışması oldukça önemlidir. YNS Cimnastik Merkezi olarak, çocuklarınızın ve sizlerin ihtiyaçlarınızı karşılayacak uzman bir kadro ile çalışıyoruz. Amacımız, çocuklarınızın motor becerilerinin yanı sıra duygusal ve sosyal gelişimlerini de desteklemektir.

Whatsapp
Whatsapp