Yaygın Gelişimsel Bozukluk

Yaygın gelişimsel bozukluk, çocukluk döneminde görülen rahatsızlıklardandır. Birçok belirti ile kendini gösterebilmektedir. Bu belirtilerden bazıları konuşmada güçlük, genel iletişim becerilerinde zayıflık ve genel gelişim geriliğidir. Otizm, Asperger sendromu, Heller sendromu ve Rett bozukluk yaygın gelişim bozukluğu kategorisinde görülen rahatsızlıklardandır. Yaygın gelişimsel bozukluğa sahip olan çocuklar motor becerilerinde güçlük yaşamanın yanı sıra sosyal becerilerde de güçlük yaşayabilirler. Konuşma bozuklukları, göz teması kuramama, bilişsel alandaki problemler ve dil sorunları yaşayabilirler. Bu semptomlara sahip olan çocukları problem yaşadıkları alanlarda geliştirmek ve yönlendirmek yaşam kalitelerini arttırmak açısından oldukça önemlidir. Gelişimsel bozukluk gösteren çocukların yetişkinlik dönemlerinde temek gerekliliklerini yerine getirebilmeleri, çocukluk döneminde aldıkları destekleyici eğitimlerle yakından ilgilidir. Bu noktada en önemli görev, çocuğa yol gösterecek ve gerekli alanları sağlayacak olan ebeveynlere düşmektedir.
 

Spor, her çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimi için oldukça önemlidir. Sosyal anlamda daha başarılı olan çocukların spor dallarından en az biriyle ilgilenmekte oldukları görülmüştür. Cimnastik ise, içinde birçok disiplini barındırması açısından, özellikle motor beceri kabiliyetleri ile alakalı problem yaşayan çocuklar için en önemli spor dallarından biridir. Yaygın gelişimsel bozukluk ile mücadele eden çocuk ve ebeveynler için de bu spor dalı uygun ve gelişimi destekleyici niteliktedir. Yapılan bilimsel araştırmalarda cimnastiğin motor becerilerin yanı sıra duygusal ve sosyal bakımdan da geliştirici olduğu ispatlanmıştır. Yaygın gelişimsel bozukluğa sahip çocukların, günlük hayat içerisinde yaşayabilmeleri muhtemel olan sorunları minimuma indirmek için cimnastik en iyi araçlardan biridir.
 

Motor becerileri konusunda veya sosyal becerilerinde herhangi bir güçlüğe sahip çocuklarla çalışmak uzmanlık gerektiren bir iştir. Cimnastik konusunda uzman ve deneyimli olmanın yanı sıra, güçlük yaşayan çocukların psikolojilerinden ve ihtiyaçlarından da anlamayı gerektirir. Çocuklarınız için en yüksek verimi alacağınız bir merkez arayışındaysanız, öncelikli olarak bu özelliklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Biz YNS Cimnastik Merkezi olarak, bu ihtiyaçların farkında olarak, uzman ve deneyimli kadromuz ile birlikte büyük bir özenle çalışmaktayız. Önceliğimiz, çocuklarımızın motor becerilerini ve sosyal kabiliyetlerini geliştirerek yetişkinlik dönemlerinde yaşayabilecekleri problemleri minimuma indirmektir.

Whatsapp
Whatsapp