Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Özellikle 2000’li yıllardan itibaren ebeveynlerin, çocuk gelişimine dair çalışma yapanların ve bilim insanlarının hakkında çalışma yaptıkları bir konu olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (ADHD olarak da geçmektedir) çocukların yaşam kalitesini ve başarısını oldukça etkileyen bir konumda durmaktadır. Öğretmenlerin ve ebeveynlerin ADHD ile ilgili bilinçlenmesi, çocukların ise bu durumun farkında olarak kendileri için iyi olana doğru yönelmesi şart göründüğü gibi, böylesi durumlarda ADHD’li çocukların yaşıtları kadar hızlı ve iyi bir şekilde derslerine odaklanabildiği, hayat kalitelerinin inanılmaz bir şekilde yükselebildiği ve yetişkinlik dönemlerinde yaşayabilecekleri problemlerin minimuma indirilebileceği görülmektedir. Önemli olan,  dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile ilgili yeterli bilgiye sahip olarak çocuklarımızın bu özelliğini en iyi şekilde yönetebilmektir. Spor, bu yönetim şekilleri içerisindeki en akılcı ve çözüm odaklı yöntemlerden biridir.
 

Çocukların büyüme ve gelişme evrelerinde genetik faktörlerin yanı sıra çevresel faktörlerin de ciddi etkileri mevcuttur. Çocukları, ileriki dönemde gerekli olacak kazanımları elde edebilmeleri ve yaşıtları ile aynı hızda ilerleyebilmeleri için cimnastiğe yönlendirmek faydalı olacaktır. Belli yaş gruplarındaki çocukların motor becerilerini geliştirmek konusunda cimnastiğin büyük bir rol oynadığı birçok bilimsel makale ile kanıtlanmıştır. Cimnastik motor becerilerinin yanı sıra, çocukların sosyal gelişimlerine de ciddi fayda sağlayan bir spor dalıdır.
 

Oyun ve fiziksel aktivite alanlarının kısıtlı olması çocukların özellikle motor becerilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Çocukları, gelişimleri esnasında en iyi şekilde yönlendirmek ebeveynlerin en önemli görevlerinden biridir. Çocuklara gelişimleri için ihtiyaç duyduğu fiziksel aktivite alanları sağlanmalı ve sürekliliğin esas olduğu bir eğitim programıyla fiziksel ve duygusal gelişimlerini tamamlamalarına destek olunmalıdır.  Özellikle, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip çocuklarımızın enerjilerini doğru yerlere aktarabilmeleri için bu fiziksel aktivite alanları son derece önemlidir. Alanında uzman, çocuğunuzun ihtiyaçlarının farkında olan ve bu ihtiyaçları doğru şekilde karşılayabilecek eğitmenlerle çalışmak gerekmektedir. YNS cimnastik, bu anlamda tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek, yetkin ve donanımlı bir kadroya sahiptir. Cimnastik sayesinde çocuğunuz için yeterli fiziksel aktiviteyi sağlamanın yanı sıra çocuğunuzun duygusal ve sosyal yönden gelişmesini de amaçlıyoruz.

Whatsapp
Whatsapp